| |

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 4 - 36276300 - 035
  • 36261829 - 035
  • 8913634763

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، روز دوشنبه مورخ ١٣٩۶/١۰/۰۴ مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از اداره معاضدت قضایی و کلینیک حقوق شهروندی کانون وکلای دادگستری استان یزد بازدید کردند. در این دیدار ابوالفضل عباسی، رئیس اداره معاضدت ضمن خوشامدگویی به میهمانان، به بیان جزئیات اقدامات انجام شده در تجهیز اداره و کلینیک با هزینه کانون وکلای استان و همچنین آمار و فعالیت های اداره معاضدت در ارائه مشاوره رایگان حقوقی پرداخت. وی با اشاره به راه اندازی دبیرخانه آموزش رایگان حقوق شهروندی، از ثبت نام شهروندان متقاضی فراگیری منشور حقوق شهروندی خبر داد و افزود: تاکنون لیستی از شهروندان متقاضی در دست داریم که با رسیدن به حد نصاب، کلاس آموزشی این شهروندان در دی ماه امسال برگزار خواهد شد. وی آسیب شناسی مسائل خانواده را در راس این آموزش ها بیان کرد. عباسی کانون وکلای دادگستری استان یزد را از دیدگاه معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری فعال ترین کانون وکلا در زمینه کلینیک حقوق شهروندی معرفی کرد و اعلام داشت: در شرایطی که کشور بعضا در معرض اتهامات واهی نقض حقوق بشر قرار دارد، می توان موضوع منشور و فعال شدن کلینیک های حقوق شهروندی را یک نقطه قوت در داخل کشور و جامعه بین الملل قلمداد و مباحث منشور را با مبانی میثاق حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل در سال ١٩۶۶ سازگار کرد. عباسی ضمن اشاره به ارتقاء کمیسیون اصل ٩۰ قانون اساسی به تشکیلات دیوان اصل نودم قانون اساسی، این رخداد را نشانه اهتمام روز افزون مجلس به حقوق شهروندان و نوید بخش صیانت بیش از پیش حقوق مردم دانست. وی محور عمده نقض حقوق شهروندی را در دستگاه های اجرایی دانست و گام اول منشور را آموزش و پژوهش و ارائه اطلاعات و آمار به دستگاه های ذیربط عنوان کرد. عباسی با اعلام آمادگی کانون وکلای استان به آموزش کارکنان دستگاه های اجرایی و آحاد مردم ابراز امیدواری کرد با رشد آگاهی دوسویه به ارتقاء قانون محوری در جمیع امور شخصی، اجتماعی و اداری دست یابیم.

لیلا میربد، معاون اجرایی و امور کمیسیون ها ضمن تاکید بر ضرورت توازن در آموزش های حقوق مدنی و سیاسی به شهروندان و کارکنان، بزرگ ترین معضل عدم احقاق حقوق عامه - چه در حقوق بشر چه در حقوق شهروندی- را نابرابری در آموزش حقوق و تکالیف دانست. وی آگاهی متخصصان دستگاه های دولتی نسبت به مندرجات منشور را لازم و ضروری دانست و افزود منشور مانند چتری است که باید تحت لوای آن حقوق مردم احقاق شود. میربد ضمن تاکید بر اهمیت افزایش آگاهی های سطوح مختلف جامعه از دانش آموزان تا مدیران، این امر را نیازمند هزینه، زمان، نیروی متخصص و همکاری جدی ارگان های مسئول به ویژه سازمان های نظارتی دانست.

در ادامه سید مجتبی حسینی پور، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، هدف از حضور در اداره معاضدت کانون وکلا را تقدیر از زحمات کلینیک حقوق شهروندی، آشنایی بیشتر با اهداف کلینیک و هماهنگی بیشتر جهت احقاق حقوق شهروندی عنوان کرد. وی با بیان اینکه وظیفه سازمان مدیریت و برنامه ریزی نظارت عالیه بر ادارات دولتی استان است زمینه های همکاری با کانون وکلا را فرهنگ سازی و آشنایی مردم با حقوق خود، آموزش کارکنان دستگاه ها و طرح شکایت و اعاده حقوق مردم بیان کرد. وی کلینیک را محلی برای آسیب شناسی حقوق شهروندی و زمینه های فعالیت آن را در وهله اول آموزش و سپس ارائه گزارش تخلفات نهادهای دولتی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی جهت معرفی متخلفین به هیات تخلفات و هیات عالی نظارت دانست. حسینی پور احقاق حقوق مردم در عین عدم افزایش ورودی پرونده های قضایی را از طریق آموزش توامان شهروندان و کارکنان امکان پذیر دانست. وی ابراز امیدواری کرد با شروع آموزش ها از مدارس نسلی تربیت شود تا به حقوق شهروندی احترام بگذارد.
محمد حمید فخرالدین، معاون آمار و اطلاعات سازمان نیز پیاده سازی یک نظام آماری صحیح با تحلیل های جامع و پاسخگویی به افراد ذی نفع را با توجه به گستردگی فعالیت ها در آینده ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد با آموزش ها آمار بالای پرونده های قضایی کاهش یابد.

 

 

 

درباره ما

کانون وکلای دادگستری استان یزد

 

یزد –بلوار امامزاده جعفر (ع)- خیابان مصلی

کوچه هتل کاروان سرای مشیر -دربند مشیر - پلاک 96

کدپستی: 8913634763

 ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 8:30 الی 15

                    پنج شنبه 8:30 الی 14

راه های تماس

راههای تماس با کانون وکلای دادگستری استان یزد

آدرس ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تلفن تماس : 4 - 36276300 - 035

شماره فکس: 36261829 - 035
آدرس سایت : http://www.yazdbar.ir

کانال تلگرام: YazdBarir@